Fotowoltaika w domu – co to daje?
Fotowoltaika w domu – co to daje?
Instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym to przede wszystkim inwestycja na lata. Jej celem jest oczywiście zmniejszenie kosztów użytkowanej energii elektrycznej. W czasie, kiedy zewsząd słychać o nieuchronnych podwyżkach cen prądu w 2019 roku, instalacja fotowoltaiczna może okazać się skutecznym rozwiązaniem, aby w dłuższej perspektywie znacząco ograniczyć koszty związane z rachunkami za prąd dla domu jednorodzinnego. A nawet na tym zarabiać, zostając prosumentem, czyli kimś, kto nie tylko konsumuje energię elektryczną wytworzoną z OZE, ale również produkuje ją, wprowadzając nadwyżki do krajowej sieci elektroenergetycznej.
Ile paneli potrzebuje dom jednorodzinny?
Ile paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny? Podobnie jak przy kosztach – wszystko zależy od rocznego zużycia energii elektrycznej przez jego mieszkańców. Dajmy na to, że przykładowy dom jednorodzinny zużywa rocznie ok. 3 tys. kWh. Będziemy wówczas potrzebować 10 paneli o mocy 300 kW. Powierzchnię, jaką będą one zajmować również łatwo wyliczyć po ustaleniu wymiarów jednego panelu. Jeśli przykładowo ma on powierzchnię 1 m na 1,6 m, to będziemy potrzebować ok. 17 metrów kwadratowych dachu.
Instalacja fotowoltaiczna – dofinansowanie
Koszty instalacji fotowoltaicznej nie powinny jednak przerażać. Nie tylko ze względu na wspomniany zwrot w związku z niższymi rachunkami za energię elektryczną. W Polsce od lat działają regionalne programy pomocowe (na przykład w Warszawie w tym zakresie działa choćby Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), w dużej mierze finansowane z funduszy unijnych, dzięki którym można pozyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną. W dodatku od 2019 roku obowiązuje ulga termoizolacyjna, w ramach której właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł odliczyć od podatku dochodowego nawet do 53 tysięcy złotych. W każdym razie w przypadku decyzji o założeniu instalacji fotowoltaicznej trzeba będzie przygotować się na niemały wydatek. Jednak z każdym kolejnym rokiem będzie można przekonać się, ile tak naprawdę zaoszczędziliśmy dzięki panelom. Zwłaszcza że instalacja pozostaje wydajna przez kolejne dziesięciolecia – szacuje się, że po upływie okresu gwarancyjnego (25 lat) działa ona dalej na 80 procent swoich możliwości.
Jeśli zainteresował Cię temat odnawialnych źródeł energii w postaci fotowoltaiki to zachęcamy do skorzystania z formularza dostępnego na stronie głównej.